وضعیت بورس در ایران

تهران – ایرنا – یک کارشناس اقتصادی گفت: با مدیریت صحیح نقدینگی و هدایت آن به بازارهای مولدی مانند بورس، تولید نیز رونق می‌گیرد و تورم سیر نزولی به خود خواهد گرفت.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «مهدی تقوی» بودجه‌ریزی در شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی را نیازمند دقت بالا دانست و افزود: تاکید بر مهار نقدینگی و رونق تولید به منطقی شدن بودجه کمک خواهد کرد.

وی گفت: کاهش شدید درآمدهای نفتی و افزایش تحریم‌ها در کنار هزینه‌های شیوع کرونا باعث شده دولت‌ها در تأمین بودجه با مشکل مواجه شوند.

تقوی با بیان اینکه کسری بودجه دولت‌ها به تشدید تورم منجر می‌شود، افزود: در شرایطی که درآمد دولت‌ها از فروش نفت کاهش پیدا می‌کند، پایه پولی گسترش پیدا می‌کند و بانک مرکزی با دولت‌ها همراه می‌شود تا از این طریق هزینه‌ها را تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: البته دولت فعلی با روش‌هایی همچون تغییر نرخ ارز  و حضور فعال در بورس توانسته است بخشی از این کسری بودجه را جبران و درآمدهای تازه‌ای کسب کند تا مجبور به استقراض از بانک مرکزی نشود.

وی کسری بودجه را برای سال آینده اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: شایسته است به جای تکیه بر فروش نفت که اکنون با محدودیت‌های جدی نیز مواجه است، هزینه‌های جاری کاهش یابد.

تقوی با بیان اینکه یکی از  ریشه‌های اصلی ایجاد تورم در کشور نقدینگی و در عین حال کاهش تولید در بخش‌های مختلف است، افزود: ارائه راهکارهای عملیاتی می‌تواند بحران‌های اقتصادی و سیاسی کشور را تخفیف دهد،  به شرطی که بودجه‌ریزی سالانه منطبق بر واقعیات اقتصادی باشد.

این اقتصاددان افزود: در شرایط فعلی بهتر است  دولتمردان و نمایندگان مجلس برای تحقق اهداف تعیین شده در اقتصاد به دنبال هدایت نقدینگی موجود در اقتصاد ایران به سوی تولید باشند که این هدف تا حدودی در بورس که شرکت‌های تولیدی مختلف حضور دارند، قابل دستیابی  است.kolay

منبع:ایرنا